Maciej Obara Quartet

Maciej Obara, który wraz z Karoliną Juzwą przejął od tego roku opiekę artystyczną nad naszym festiwalem, zaprezentuje się przed Państwem wraz ze swoimi kwartetem na wyjątkowym koncercie w Jeleniogórskim Aeroklubie na Górze Szybowcowej.


Urodzony w Jeleniej Górze, saksofonista i kompozytor wydający dla jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni jazzowych na świecie – ECM Records. Leader zespołu Maciej Obara Quartet, w którego skład wchodzą Dominik Wania (fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja) i z którym nagrał dwie najważniejsze w swojej karierze płyty: „Unloved” i „Three Crowns”. Podwójny zwycięzca nagrody Fryderyk 2018 i 2020 w kategorii Artysta Roku i Album Roku oraz laureat pierwszej nagrody w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”. Muzyk koncertujący na całym świecie oraz aktywnie działający na polskiej scenie muzyki improwizowanej.


Jego najnowszy albumu „Three Crowns” odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych – gór położonych na granicy polsko-słowackiej. Nazwa nowej płyty może być jednocześnie odczytana jako nawiązanie do szczytowej formy kwartetu Macieja Obary, który zdobywa kolejne sukcesy na muzycznym szlaku wytyczonym dwa lata temu przez debiutanckie nagranie dla wytwórni ECM – album „Unloved”. Najnowszy materiał, zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne w marcu 2019 r., to sześć premierowych kompozycji autorstwa lidera zespołu oraz dwie interpretacje utworów pióra polskiego kompozytora muzyki poważnej, współczesnej i religijnej Henryka Mikołaja Góreckiego (1993-2010). Obara poznał rodzinę Góreckich podczas swojego pobytu w Katowicach, mieście, w którym żył i tworzył słynny artysta. Jego spadkobiercy po raz pierwszy wyrazili aprobatę dla interpretacji utworów Góreckiego przez przedstawiciela muzyki improwizowanej. Obara zmierzył się z dwiema kompozycjami Góreckiego – pierwszą częścią suity „Trzy utwory w dawnym stylu” (1963 r.) oraz „Małe requiem dla pewnej Polki” (1993 r.). Saksofonista wraz z członkami swojego kwartetu Dominikiem Wanią, Ole Mortenem Våganem oraz Gardem Nilssenem, dodał dziełom Góreckiego intensywności umiejscawiając utwory w stylistyce współczesnego jazzu.


Kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”. Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej. Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie. Hołd dla Stańki artyści oddają w utworze zamykającym album „Three Crowns”. To elegijna ballada autorstwa Obary, zatytułowana „Mr. S”, która bliska jest charakterem słynnej „Balladynie”.

Więcej informacji na: www.maciejobara.com, www.ecmrecords.com