Petter Eldh presents Koma Saxo

KOMA SAXO to międzynarodowy kwintet założony przez wizjonera, szwedzkiego basistę i producenta – PETTERA ELDHA. W skład zespołu wchodzi pięć mocnych nazwisk z Berlina, Helsinek i Sztokholmu, w tym Eldh na basie, perkusista Avant Christian Lillinger oraz linia saksofonów składających się z: Otisa Sandsjö, Jonasa Kullhammara i Mikko Innanena. Zespół charakteryzuje się własnym, niepowtarzalnym brzmieniem i muzyczną trajektorią, głęboko osadzoną na silnych fundamentach Black American Music.

Wizja Eldha dla brzmienia KOMA SAXO jest o krok przed tym, jak mógłby brzmieć świetny awangardowy jazz w 2020 roku. Na ich pierwszym albumie znajduje się mieszanka nagrań studyjnych zmieszanych z surowym materiałem z koncertu zarejestrowanego podczas WeJazz Festiwal w 2018 roku. Eldh głęboko manipuluje ostateczną muzyką, którą można usłyszeć na płycie. Na scenie słuchacz otrzymuje surową wersję tego samego materiału.

KOMA SAXO to rewelacja dla każdego, kto szuka współczesnej muzyki jazzowej z przewagą i wizją. Dostajemy bujne akordy pełne zawieszenia od saksofonów, Lillinger i Eldh gwarantują zapierający dech w piersiach swing, a następnie rozpadają się w pełnych, swobodnych przebiciach, aby narodzić się na nowo. W swoich najspokojniejszych utworach pełni są prawdziwej pogody ducha i charyzmy, dzięki czemu nigdy nie popadają w sentymentalizm.

PETTER ELDH
Szwedzki basista PETTER ELDH już na etapie wczesnego dzieciństwa przejawiał zainteresowanie jazzem, muzyką klasyczną, soulem, reggae, szwedzką i bliskowschodnią muzyką folkową, a także hip-hopem. Co ciekawe, od 7 roku życia kolekcjonował płyty winylowe. Zanim kontrabas stał się jego instrumentem wiodącym, grał na gitarze. Na jego różnorodną twórczość muzyczną wpływ wywarły takie postacie jak: Charles Mingus, Anders Jormin, Charlie Haden, Charlie Parker, A Tribe Called Quest, Monica Zetterlund, Samla Mammas Manna, Aretha Franklin i Earth Wind & Fire.

Pośród zrealizowanych projektów wymienić należy: Django Bates Beloved (ECM records), Enemy (Kit Downes/ James Maddren), Jameszoo, Lucia Cadotsch Speak Low, Hayden Chisholm, Gard Nilssen, Peter Bruun, Christian Lillinger, Benoit Delbecq i Kaja Draksler. Wydaje także własną muzykę w należącym do niego wydawnictwie Galatea Records i fińskiej wytwórni WeJazz Records.