Sebastian Beliah & Olga Kozieł

Olga Kozieł

Jestem śpiewaczką, gram na trąbce i barabanie, czasem na fortepianie. Uwielbiam tańczyć.

Muzyką tradycyjną zajmuję się od 2005r., kiedy to po raz pierwszy usłyszałam śpiew naturalny, nieskrępowany, donośny, znaczący. Zachwyciło mnie to. Od tamtej pory uczę się śpiewu od wiejskich śpiewaczek, słucham nagrań archiwalnych i biorę udział w przeróżnych warsztatach śpiewu.

Od kilka lat jeżdżę regularnie na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści.

W Polsce fascynuje mnie Lubelszczyzna, skąd pochodzę. Projekt Wołyń w pieśniach poświęciłam pieśniom i historiom dawnych mieszkańców Wołynia, skąd pochodzi moja rodzina. Odkryłam krainę wielobarwnego, wielokulturowego Wołynia.

Bardzo lubię grać do tańca i cieszę się, że mogę tworzyć zespół LUMPEKS grając na barabanie. To mazurki z jazzowych twistem! W październiku 2020r. ukazała się nasza debiutancka płyta.

Na trąbce gram w Warszawsko- Lubelskiej Orkiestrze Dętej w tradycyjnym repertuarze orkiestr z Roztocza Lubelskiego oraz w zespole Zvanai – z przewrotnymi improwizacjami opartymi na motywach litewskich Sutartines.

Czasem jestem zapraszana do pracy nad muzyką współczesną i eksperymentalną.

Sama tez próbuje swoich sił w takich połączeniach prowadząc zespół The Golden Thousand (śpiew, tuba, kontrabas).

Sebastien Beliah

Basista i kompozytor mieszkający w Paryżu i Warszawie. Jego twórczość koncentruje się głownie na improwizacji i związkach z różnymi tradycjami czy pisanymi formami. Skoncentrowany jest zarówno na historycznej praktyce jazzu wraz z zespołem Umlaut Big Bang, jak i celowym odejściu od tej praktyki w zespole Un Poco Loco. Przez 8 lat współprowadził, wraz z Pierre-Antoine Badaroux, Ensemble Hodos, w którym łączył kompozycje współczesne z praktyką improwizacji.

W 2018 roku wydał swoją pierwszą płytę na kontrabas solo zatytułowaną „Nocturnes”, będącą manifestem wyrafinowanego sposobu gry na kontrabasie i poszukiwaniem ascetycznej formy. Fascynuje go także muzyka
tradycyjna, w szczególności muzyka Polski i pobliskich kraj w. Z tej fascynacji narodził się zespół Lumpeks, kwartet we współczesny sposób eksplorujący tradycyjne melodie z centralnej Polski.

Sebastien występował na największych scenach Europy, takich jak Sacrum Profanum (Krakw), Venice Biennale, Acht Brücken (Kolonia), Le theatre des quatre saisons (Gradignan), Jazz d’Or (Berlin), La Dynamo de Banlieues Bleues (Pantin ), Angelica Festival (Bolonia), Zgadnij kto? (Utrecht), D’Jazz Nevers.
Z zespołem Un Poco Loco został laureatem programu Jazz Migration AJC, „Record od the month” (Jazz Magazine) oraz dwukrotnie „Selected record” (Citizen Jazz). Z Umlaut Big Bandem dwukrotnie zdobył „Record prize” Akademii Charlesa Crosa. Z zespołem Lumpeks zdobył Grand Prix Konkursu „Nowa Tradycja” Polskiego Radia.

Sebastien ma licencjat z jazzu, prowadził klasę kontrabasu, improwizacji i jazzu w CRR w Reims w latach 2006-2016.