loader image
Artysta krokus jazz festiwal

Sarah McKenzie

Sarah McKenzie to australijska pianistka jazzowa, kompozytorka, wokalistka i liderka zespołu, której swobodny styl, umiejętność pisania piosenek i wyraźne liryczne poczucie swingu przyciągnęły porównania do Blossom Dearie i Diany Krall.

Sarah McKenzie to australijska pianistka jazzowa, kompozytorka, wokalistka i liderka zespołu, której swobodny styl, umiejętność pisania piosenek i wyraźne liryczne poczucie swingu przyciągnęły porównania do Blossom Dearie i Diany Krall.

McKenzie urodziła się w Melbourne w Australii i zaczęła grać na fortepianie w wieku dziewięciu lat. Przez cały okres liceum Sarah była członkinią szkolnego zespołu i uczyła się gry na trąbce oraz fortepianie. Stamtąd poszła na uniwersytet w Perth's "West Australian Academy of Performing Arts" (WAAPA), tej samej instytucji, która dała początek Hugh Jackmanowi, Marcusowi Grahamowi i Lisie McCune. Sarah ukończyła licencjat z jazzu, zdobyła stypendium Jacka Bendata, a także hawajską nagrodę dla "najwybitniejszego absolwenta jazzu".

Występowała również jako wokalistka wspierająca na trasie "Call Me Irresponsible" Michaela Buble. Po powrocie do Melbourne przez sześć lat studiowała z australijską gwiazdą jazzu Jamesem Morrisonem i wygrała stypendium dzięki zaangażowaniu w jego program rozwoju "Generations in Jazz". Podpisała kontrakt z ABC Records i nagrała swój pierwszy album dla tej wytwórni w 2020 roku. Zatytułowany "Don't Tempt Me", składał się z klasycznych utworów popowych, bluesowych i jazzowych, a także jej oryginalnych produkcji. W tym samym roku uwaga, jaką zdobyła, przyniosła jej występ na trasie koncertowej Chrisa Bottiego.

W 2012 roku McKenzie wydała swój drugi album, "Close Your Eyes", który zyskał powszechne uznanie i rozprzestrzenił jej sławę poza Australię. Album zdobył nagrodę "Best Jazz Album 'ARIA'" (australijski odpowiednik nagrody Grammy) i zapewnił jej supporty na trasach Enrico Ravy i Johna Patitucciego. W tym samym roku zdobyła pełne stypendium do Berklee College of Music w Bostonie (MA), gdzie studiowała z Joanne Brackeen i uzyskała dyplom artysty w dziedzinie wykonawstwa jazzowego. Podczas studiów w Berklee College of Music miała okazję miała okazję wykonywać swoje własne utwory w Boston Symphony Hall, na zimowych i letnich festiwalach Umbria Jazz (Włochy), Jazz Away (Włochy), Jazz Ahead w Bremie (Niemcy) oraz na festiwalach Riccione i Lucca Donna Jazz we Włoszech.

Po ukończeniu Berklee College of Music, Sarah pozostała w Stanach Zjednoczonych. Jej trzeci album, "We Could Be Lovers", został wyprodukowany przez Briana Bacchusa i wydany w Australii pod koniec 2014 roku. Biorąc pod uwagę pozytywny odbiór krytyków i jej rosnącą popularność na północnoamerykańskich scenach, album został pozytywnie oceniony przez Universal Music. Album do ogólnoświatowej dystrybucji został wydany 15 sierpnia 2015 r.

Na początku 2016 roku Universal Music Publishing we Francji podpisał z nią na wyłączność kontrakt  jako z kompozytorem na okres 5 lat. Wtedy też przeniosła się do Paryża.

W styczniu 2017 roku wytwórnia Impulse! wydała kolejny album McKenzie "Paris in the Rain", z którym artystka koncertowała przez kolejne dwa lata na całym świecie, występując na setkach festiwali, m.in. w Montreux, Montrealu, Monterrey, Stuttgarcie, Vienne, Marciac, ale także w tak odległych miejscach jak Japonia, Rosja, Chiny, Tajwan i Brazylia.

W 2018 roku Diablo Regional Arts Association w Walnut Creek (CA) zleciło McKenziemu skomponowanie i wykonanie pełnego programu koncertowego zatytułowanego "San Francisco - Paryż Zachodu", który opowiada historię rodziny historię rodziny Verdier i jej wpływ na San Francisco na przestrzeni wieków. Sarah była w stanie zaangażować najlepszych muzyków amerykańskiej sceny jazzowej, aby towarzyszyli jej w tym projekcie, który w konsekwencji został nagrany w słynnym Capitol Recording Studios w Los Angeles.

Do tego czasu Sarah przeniosła się do Londynu i w marcu tego samego roku wydała swój kolejny album "Secrets of My Heart" w wytwórni Normandy Lane Music. Po raz kolejny koncertowała na całym świecie, dopóki pandemia korona wirusa zatrzymała wszystkie trasy koncertowe w marcu 2020 roku. Sarah miała szczęście, że DRAA w Walnut Creek (CA) dała jej kolejne zlecenie zatytułowane "Music Connects Our World", 60-minutową ekstrawagancję wideo, w którym współpracuje z innymi artystami z całego świata i wspólnie z nimi wykonuje piosenki. Filmy te zostały obejrzane przez ponad 7 milionów ludzi na całym świecie.

KUP BILETY

ZOBACZ INNYCH ARTYSTÓW

crossmenu